Doskonale wiesz, że serce jest czymś w rodzaju motoru dla całego układu krążenia i dostarcza tlen do organizmu. Niestety, zaburzenia jego czynności nie cechują się objawami, które są łatwe do odczytania dla kogoś, kto nie ma wiele wspólnego z medycyną. Oznacza to przede wszystkim, że starsze psy, powiedzmy od 6-7 roku życia, powinny być regularnie badane, przynajmniej raz do roku, pod kątem funkcjonowania serca i całego układu krążenia. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że ewentualne podawanie preparatów wzmacniających serce może spowodować zdecydowane przedłużenie życia psa i zachowanie jego sprawności fizycznej.

Główną przyczyną powstawania zaburzeń układu krążenia i serca jest przekarmianie psa.
Serce tłustego psa jest otłuszczone i wskutek tego nadmiernie przeciążone. Charakterystycznymi objawami schorzeń, wynikającymi z przekarmiania są zmęczenie, duszność, kaszel i sinawe zabarwienie języka i śluzówek. Nie czekaj jednak na pojawienie się całego zespołu tych objawów, lecz postaraj się w miarę szybko dostarczyć psa do weterynarza. A najlepiej dbaj o to, by nie dopuścić do takiego stanu.

Starszy pies, najczęściej dodatkowo przetłuszczony, może mieć, nawet podczas niewielkiego wysiłku, zapaść krążeniową. Objawia się to nagłym atakiem duszności, po którym pies upada. Twoim obowiązkiem jest wtedy, po pierwsze, otwarcie pyska psa (uważaj, by język nie dostał się do krtani), co ułatwi mu oddychanie, i dostarczenie go do weterynarza, który natychmiast poda środki nasercowe. Wbrew pozorom nie oznacza to końca życia Twojego ulubieńca. Pies może regularnie dostawać środki nasercowe i długo jeszcze cieszyć się dobrą formą. Musisz jedynie zadbać o to, by go nie przekarmiać i trochę odchudzić.

Psy bardzo źle znoszą upały. Dużo gorzej niż człowiek. Wszelkie nieznaczne nawet dolegliwości sercowe u psa mogą ulec wyolbrzymieniu, gdy na dworze panuje wysoka temperatura i jest duszno. Zadbaj o to, by podczas upału pies nie leżał na słońcu, by miał się gdzie schronić, by zawsze w jego zasięgu znajdowała się miska z wodą. Poza tym pamiętaj, że podczas bardzo gorących dni spacer z psem może się odbywać wcześnie rano i późno wieczorem. Nie ryzykuj spacerów w słońcu. To samo dotyczy wszelkich innych działań. Jeżeli jesteś prawdziwym miłośnikiem zwierząt, nie będziesz pokazywał na wystawie swojego psa podczas wyjątkowo upalnego dnia. Nawet jeśli będzie to oznaczało, że tytuł championa przypadnie mu kilka miesięcy później.